MUDr. Tomáš Šebek

Tomáš Šebek se narodil 25. března 1977 v Praze. Studium všeobecného lékařství na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy zakončil v roce 2002, kdy nastoupil jako všeobecný chirurg do Nemocnice Hořovice, kde v roce 2009 až 2011 vykonával současně i funkci tiskového mluvčího.

V roce 2004 založil společnost, která dnes provozuje unikátní odborný portál proLékaře.cz a uLékaře.cz - telemedicínský projekt zaměřený na lékařské poradenství.

V roce 2010 se připojil k mezinárodní organizaci Lékaři bez hranic a odjel na svou první misi na Haiti. Jako vedoucí lékař národní spinální jednotky na zemské traumatologii Mater Misericordiae University Hospital působil v irském Dublinu v letech 2011 a 2012, kdy také odjel na svou druhou misi zpět na Haiti.

O rok později vydal svoji první knihu Mise Haiti - 6 měsíců s Lékaři bez hranic, kterou podporuje haitského studenta medicíny na Karlově Univerzitě.

V roce 2013 nastoupil do Nemocnici na Františku v Praze, kde pracuje na chirurgickém oddělení. Ve stejném roce odtud odjel jako hlavní traumatolog na svou třetí misi s Lékaři bez hranic do severního Afghánistánu, kterou v roce 2015 na stejné místo zopakoval. Po návratu vydal svou druhou knihu Mise Afghánistán - Český chirurg v zemi lovců draků.

Na jaře 2014 byl zvolen sekretářem rakouského boardu a také jako permanentní člen kongresu ženevského operačního střediska Lékařů bez hranic. Po třech letech byl do obou funkcí opětovně zvolen. V letech 2014 až 2016 jste ho mohli pravidelně slýchat na Rádiu ZET, kde vysílal svůj pořad U lékaře na českých vlnách BBC. Na svou dosud poslední, pátou misi do Jižního Súdánu odjel v zimě 2017.

Tomáš je dvouatestovaný všeobecný chirurg s patnáctiletou chirurgickou praxí. Působí pro ostatní lékaře také jako instruktor ATLS (Advanced Trauma Life Support) pod American College of Surgeons. Momentálně se specializuje na laparoskopické výkony v oblasti břišní dutiny a zároveň se na misích s Lékaři bez hranic jako válečný chirurg věnuje traumatologii břicha, hrudníku a končetin.

Mezi jeho koníčky patří přednášky pro veřejnost, moderoval také dvakrát pražský TEDx, zajímají ho technologie zejména použitelné v medicíně, baví se všemi individuální sporty, je bosý maratonec, zkouší triatlon, má v plánu ironmana a ve volném čase pilotuje letadlo včetně akrobatického. V roce 2015 dostal od Svazu českých lékařů a České lékařské komory cenu za statečnost.

Je ženatý a má tři děti, Kateřinu (1997), Šimona (2000) a Adama (2017).

Přehled misí s Lékaři bez hranic

Tomáš Šebek v médiích

Knihy

  • Africká zima (2017)
  • Mise Afghánistán: Český chirurg v zemi lovců draků (2015)
  • Mise Haiti - 5 měsíců s Lékaři bez hranic (2013)

Blogy

Z AFGHÁNISTÁNU (VYBRANÉ BLOGY)

Z JIŽNÍHO SÚDÁNU (VYBRANÉ BLOGY)

Zdroj: Tomáš Šebek, Lékaři bez hranic

MUDr. Tomáš Šebek